Slivov pekmez

kos  

član od: 14.7.2005

sporočila: 27

tema odprta - 3. avg 2006 8:48 | ogledi: 13.934 | odgovori: 11

Ali ima kdo recept za slivov pekmez ? Zelo ga imamo radi, v Mercatorju pa stane kozarec

ca. 1100 sit ; (((

Najlepša hvala za odgovor !

apple

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

3. avg 2006 9:10

na 1 kg sliv 200 g sladkorja sok in lupinica ene limone Slive operemo in izkoščimo. V loncu jih kuhamo toliko časa, da nastane gosta kaša. Ves čas kuhanja mešamo. Ko se zgosti, dodamo sladkor in limono. Po želji lahko okus spreminjamo tudi z dodajnajem klinčkov.Kuhamo še toliko časa, da se ponovno zgosti. Nadevamo v kozarce in zapremo. Rok trajanja je do 1 leta, na hladnem in temnem prostoru. Pozdravček Marika

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

3. avg 2006 9:50

Jaz ga delam ravno tako, s tem, da ob koncu kuhanja dodam malo cimeta in ruma - naredi krasen okus. Pa nekaj želirnega sladkorja tudi vržem vmes zaradi konsistence. Staša

kos  

član od: 14.7.2005

sporočila: 27

3. avg 2006 14:42

Obema hvala za nasvet - le to me še zanima: ali se to ne "cmari" kar nekaj časa še v pečici ? LP. apple

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

3. avg 2006 14:48

Marika, pa pride to podobno temu pekmezu iz trgovine? Tudi meni je zelo dober, zato bi ga rada naredila. Mislim pa, da ga je treba zmlet, ker ta je gladek in precej gost. Gobica

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

3. avg 2006 15:08

Lahko delaš na kuhalni plošči, lahko ga pa delaš v pečici - čeprav tega jaz še nisem poizusila, pravijo pa, da se da. Pomembno je, da izhlapi dovolj tekočine, zato je fajn, da vzameš vešjo posodo, da je sadje bolj "na tanko". Ponavadi samo sadje kuhljam toliko časa, da za kuhalnico ostaja gosta sled, nato dodam sladkor (ki naredi zadevo precej bolj tekočo) in kuham še vsaj 10 minut, da se sigurno raztopi. Tako mi postane dovolj gosta. Če dodajaš želirni sladkor lahko kuhaš manj časa, saj želirno sredstvo lepo poveže ko se ohladi. Sama imam sicer raje bolj gladko marmelado, tako da vse zmiksam kar s paličnim mešalnikom med kuhanjem - ko se sadje malo razpusti. Pa sploh pri slivah nam gredo olupki precej med zobe. LP Staša Dodajam P.S: več ko bo želirnega sladkorja, bolj bopo konsistenci podoben tistemu iz trgovine - gladek in gost. V vsakem primeru bo pa neprimerno boljši... Sporočilo je spremenil(a) stasafrank dne 03. avg 2006 15:10:11

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

3. avg 2006 18:15

Jaz najrajš slive za pekmez zmeljem surove, nato jih skuham, ca 2-3 ure v pečici, ker ni treba mešati. Nato dodam sladkor, cimet in kuham naprej kako debelo uro, nato pa dodam še malo rumove arome in skuham do konca oziroma tako dolgo, da je lepo gladko in svetleče, pa še precej gosto. To potem napolnim v stekleničke in zavite v koco počasi ohlajam. Kyara

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

3. avg 2006 18:49

Kyara - na kolko stopinj pa pečeš v pečici? LP gordana

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

3. avg 2006 20:18

Lisička pekmeza iz trgovine ne poznam, niti ga še nikoli nisem kje drugje jedla, tako da ne vem. Pri naših na Primorskem se je vrednost pekmeza vedno merila po tem, koliko je bilo v njem ohranjenih delcev lupine, tako da te tudi nikoli niso smele preveč razpadati in se pri predolgem kuhanju in tlačenju trgati. Drugo pa je neke vrste sladko, kjer se lahko sestavine melje in tudi dodaja več sladkorja, največkrat tudi citronska kislina zaradi popolnoma drugega načina nadaljne uporabe. Slivov pekmez pravzaprav lahko pripravimo tudi brez dodajanja sladkorja in nam kot tak vzdrži tam nekje okoli tri mesece, na hladnem in v temnem prostoru. Pekmez se je pri nas velikokrat uporabljal za polnjenje cmokov pozimi, ko ni bilo na voljo svežega sadja. Tisti brez dodanega sladkorja pa kot dodatek k mesnemu pečenju. Ko se je pred več leti vse skupaj že "bolj moderniziralo" se je pri pripravi včasih dodajal tudi želirni sladkor. Predvsem zaradi tega, da se je pospešil čas, ko smo ga lahko začeli uživati, uporabljati. Pekmez brez tega dodajanja mora nekaj časa ležati, da se razvije, dozori - seveda za poln okus, lahko pa ga jemo tudi takoj. Lahko se motim, a tako je bilo pač pri nas s "pekmezom". Pozdravček Marika

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

3. avg 2006 20:41

Jaz delam nekaj podobnega - povidelj. Razkoščičene slive zrežeš na četrinke in jih v nekaj plasteh poravnaš v večji pekač. V pečici pečeš 2 do 3 ure na 180 stopinj. Vmes parkrat premešaš. Pečena zmes mora biti tako gosta, da težko pada z žlice. Vroče napolniš v kozarce, ki jih za kakih 15 minut postaviš v pečico, da se po vrhu naredi kožica. Ta shranek v bistvu konzervira. Zapreš ohlajene kozarce. Shranek se, kljub temu, da je brez dodanega sladkorja, obdrži več kot leto dni. Julija

kos  

član od: 14.7.2005

sporočila: 27

4. avg 2006 7:50

Hvala vsem - zdaj se je le še treba lotit dela ; -)) apple

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti